Důvody, proč stojí za to číst knihy

Proč se vyplatí číst knihy? Když si položím tuto otázku, okamžitě se vrátím v čase a mám v hlavě téma školní eseje, ve které začínám vypisovat výhody čtení knih. To je nepochybně téma, které stojí za pozornost, protože svět se dělí na ty, kteří téměř hltají větu za větou, a na ty, kteří jsou spokojenější s hotovým obrazem.

Jste knihomol? Skvělé! Rádi čtete, tak se pohodlně usaďte a přečtěte si, proč byste měli číst knihy. Pokud najdete jiné výhody, než jsem uvedl, zanechte komentář. Rádi bychom slyšeli váš názor! Čtení knih je velmi důležité.

Nejste „bookoholik“? To je také dobrá zpráva! To znamená, že tento článek je i pro vás, protože se dozvíte o výhodách čtení knih a možná vás povzbudíme ke čtení dobré knihy.

5 výhod – proč se vyplatí číst knihy?

Čtení knih je nejen zdrojem zábavy, ale také neocenitelnou příležitostí k rozvoji a duchovnímu růstu. Je to příležitost k odpočinku a ponoření se do příběhu, stejně jako k rozšíření obzorů a rozvoji emoční inteligence.

Čtení knih má mnoho výhod. Vědci již dávno prokázali, že čtení má pozitivní vliv nejen na tělo, ale i na duši. Zde je 5 výhod čtení knih.

Čtení knih zlepšuje paměť

Při čtení knihy se seznamujete s postavami – jejich jmény, osobnostmi a životními příběhy, které se prolínají s osudy dalších postav. Někdy jedna kniha pokrývá několik vláken a děj se odehrává na mnoha různých místech, která tvoří jednu velkou hádanku. Ukazuje se, že toto vše si mozek musí pamatovat a je to pro něj docela dobré cvičení.

Díky tomu se paměť zlepšuje. Situace se ještě zkomplikuje, když se ukáže, že kniha má další díly s flashbacky. Pak stojí za to si připomenout, co se stalo dříve. Naštěstí má mozek tento typ výzev rád a udržuje tak paměť ve skvělé kondici.

Čtení knih podněcuje fantazii

Dalším velmi oblíbeným argumentem je, že čtení rozvíjí představivost. S tím je těžké nesouhlasit, protože sledováním textu si v hlavě začnete vytvářet obrazy, které pak vytvářejí jedinečný příběh. Čtení rozvíjí pravou mozkovou hemisféru a tím rozvíjí představivost. Knihomolové moc dobře vědí, co to znamená být ponořený do děje. Pokud však rádi sledujete filmy, podívejte se na náš článek o karikaturách, které musíte vidět !

Čtení knih uvolňuje a navodí dobrou náladu

Výzkum z roku 2009 ukázal, že čtení snižuje stres, zklidňuje a zpomaluje tep. Vědci tvrdí, že i šest minut čtení denně stačí ke snížení hladiny kortizolu v těle. Čtení vás uklidní a zpomalí tep. Ptáte se, proč se to děje? Je to snadné! Čtení vás přenese do jiného světa a během této doby žijete úplně jiný život, než je ten váš, a při čtení necháváte za sebou každodenní starosti a trápení.

Obohaťte svou slovní zásobu

Čím více dobrých knih čtete, tím bohatší bude vaše slovní zásoba, což nejen zlepší vaše vyjadřování a ovládání jazyka, ale také méně pravopisných chyb. To vše proto, že si při čtení zapamatujete nové slovní složeniny, idiomy, rčení, frazeologické jednotky a další gramatické struktury a také se naučíte správný pravopis daného slova. Dobře sečtělí lidé jsou schopni lépe vyjadřovat své myšlenky a pocity, což jim usnadňuje interakci s ostatními lidmi.

Čtení knih rozvíjí emoční inteligenci

Čtení knih, zejména beletrie, rozvíjí emoční inteligenci. Beletrie je velmi široký literární žánr, který je součástí belles-lettres. Jedná se o příběhy s převážně milostnou, kriminální, erotickou a fantasy tématikou. Předkládaná literární fikce se skládá z vymyšlených zápletek, v nichž mají postavy různé charaktery a různě reagují na zkušenosti, které jim život dává. Čtenář má proto možnost získat cenné životní zkušenosti, aniž by je musel zažít na vlastní kůži.

Máte rádi kníhy ?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *