Jak vybrat matraci? 4 tipy jak najít tu pravou

Spánkem strávíme třetinu života a není tajemstvím, že od jeho kvality se odvíjí nejen naše nálada, ale i produktivita nebo zdravotní stav. Jinými slovy, pokud nespíte dobře a den co den uleháte na nekvalitní matraci, nelze se divit, že se do nového dne probouzíte zamračení, s bolavými zády, jste unavení a nemůžete se soustředit. Výběr matrace je pro kvalitní spánek klíčový, proto vám poradíme, jak si s tímto úkolem poradit.

Jak vybrat matraci? Těchto 4 tipů se držte

Všichni si zasloužíme spát pohodlně, kvalitně a plnohodnotně. Nálada, se kterou se ráno probudíme, nás ovlivňuje po celý zbytek dne. Volba správné matrace je tak důležitější, nežli si mnoho lidí uvědomuje. Máme pro vás seznam tipů, které vám s výběrem kvalitní matrace pomohou. Držte se jich a nemůžete při výběru sáhnout vedle.

 • Typ matrace
 • Tuhost matrace
 • Pro koho matraci kupujete
 • Rozměry

Tip první: jaký typ matrace vybrat?

Jako první byste se měli zamyslet nad typem matrace, který by pro vás mohl být tou nejlepší volbou. Dneska už je na výběr vícero variant – konkrétně:

 • pružinové matrace
 • pěnové matrace
 • sendvičové matrace
 • zdravotní matrace
 • gelové matrace

Pružinové matrace

Pružinové matrace už dávno nejsou tím strašákem, kterým bývaly před lety. Dneska už se nemusíte bát uvolněných pružin tlačících do zad. Pružinové matrace se přizpůsobí tvaru těla, mohou nabídnout dlouhou životnost, jsou zároveň velice pružné a díky prodyšnosti se hodí i do vlhkého prostředí.

Pěnové matrace

Pěnové matrace jsou dostupné v oboustranném provedení, kdy je každá strana jinak tvrdá a lépe se tak přizpůsobí vašim potřebám. Vyrábí se z různých druhů pěn, které se mohou pochlubit odlišnými vlastnostmi. Velmi rychle se přizpůsobí tělu a jsou vhodné i pro lidi trpící bolestmi zad.

Sendvičové matrace

Sendvičové matrace mají výplň skládající se ze dvou různých materiálů, díky tomu vám dokážou nabídnout delší životnost i vyšší komfort. Nejčastěji kombinují paměťovou pěnu na povrchu a studenou pěnu v jádru.

Zdravotní matrace

Tyto matrace disponují certifikátem garantujícím fakt, že matrace splňují všechny požadavky na zdravý spánek. Nejčastěji se tak jedná o matrace hygienické nebo hypoalergenní.

Gelové matrace

Gelové matrace jsou tvořené studeno nebo paměťovou pěnou, přičemž ve své ložné ploše obsahují gelové segmenty. Jejich úkolem je stimulovat různé akupresurní body napomáhající uvolňovat svalstvo během spánku. Stálost gelu přispívá relaxaci těla a jeho životnost je doživotní.

Tip druhý: jaká tuhost matrace vám bude vyhovovat?

Tuhost matrace je údaj, který mnoho lidí při výběru přehlíží – a to je chyba. Každá matrace má jinou tuhost, která je uváděna symbolem T a číslem odpovídajícím stupni tvrdosti. Setkat se tak můžete s těmito typy:

 • T1 = velmi měkká – do 60 kg
 • T2 = měkká – 50 až 80 kg
 • T3 = středně tvrdá – 70 až 110 kg
 • T4 = tvrdá – 90 až 130 kg
 • T5 = velmi tvrdá – nad 130 kg

Co se výběru správné tuhosti týče, roli při výběru hraje nejen výška a váha uživatele, ale také jeho věk, tvar postavy, kondice, jeho zdravotní stav a dokonce i nejčastější poloha spánku.

Tip třetí: pro koho matraci kupujete?

Je velký rozdíl v tom, jestli novou matraci vybíráte pro mladou ženu, postarší dámu nebo pro dítě školního věku.

Matrace pro muže

S ohledem na vyšší hmotnost oproti ženám radíme volit matrace pevnější a tvrdší, poskytnou tak daleko lepší oporu páteři.

Matrace pro ženy

Ženy mají subtilnější stavbu těla, proto jim lze doporučit středně tvrdé matrace, které se uživatelce během spánku dobře přizpůsobí.

Matrace pro děti

Při výběru matrace pro dítě zohledněte jeho věk. Pro nejmenší jsou jasnou volbou tvrdé dětské matrace poskytující dostatečnou oporu páteři. Starším dětem lze pořídit zónové matrace.

Matrace pro seniory

V pokročilém věku se naše potřeby mění a tomu je třeba přizpůsobit i volbu matrace. Pro starší lidi je ideální matrace s měkčím povrchem a pevnějším okrajem.

Tip čtvrtý: jak se zorientovat v rozměrech?

Při výběru matrace myslete na to, že by měla být alespoň o 20 centimetrů delší nežli je vaše výška. Co se výšky matrace týče, nepořizujte si nic, co je nižší nežli 15 centimetrů – tenké matrace se velmi rychle proleží a znehodnotí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *