Jakou dětskou autosedačku si vybrat? 7 praktických rad při nákupu

Mnoho rodičů přemýšlí, jakou autosedačku pro své dítě vybrat. Výběr správného modelu autosedačky je velmi důležitý – jde přece o doplněk, který zajistí bezpečnost vašeho dítěte při každodenních cestách autem. V obchodech jsou k dostání různé modely sedaček, což neusnadňuje správné rozhodnutí o koupi. Níže naleznete 7 praktických tipů, které vám pomohou vybrat autosedačku , která dokonale vyhovuje potřebám vašeho dítěte.

Autosedačka – jak vybrat bezpečný model?

Jedním ze základních aspektů, na který je třeba dbát při nákupu autosedačky, je bezpečnost. Vybraný model by měl účinně chránit vaše dítě při případných kolizích. V první řadě se vyplatí ověřit, zda sedačka získala vysoké hodnocení v nezávislých crash testech. Mezi nejoblíbenější a nejspolehlivější testy bezpečnosti autosedaček patří:

ADAC – německý crash test, ve kterém se sedačky posuzují v různých kategoriích (bezpečnost, použití, ergonomie, čištění a obsah škodlivých látek obsažených v materiálu sedačky)

Test Plus – jedná se o švédský crash test, který zahrnuje posouzení tlakové síly vyvíjené na hlavu a krk figuríny v sedadle při nárazu do zdi.

Vyberte si sedačku, která odpovídá váze a výšce vašeho dítěte

Mnoho lidí si klade otázku, jak vybrat autosedačku pro miminko nebo starší dítě. Stojí za to vědět, že vybraná sedačka by měla dokonale odpovídat váze a výšce dítěte, které v ní bude přepravováno. Pro usnadnění výběru správného modelu rodičům byly zavedeny evropské kategorie autosedaček klasifikované podle hmotnosti dítěte. Mezi nimi rozlišujeme následující skupiny:

Kategorie 0 pro děti, které váží méně než 10 kg (ve věku od narození do přibližně 6-9 měsíců).

Kategorie 0+ pro děti do hmotnosti 13 kg (ve věku 0-18 měsíců) – tento model se vyplatí zvolit, pokud přemýšlíte, která autosedačka pro novorozence bude nejpraktičtější volbou.

Kategorie I pro děti o hmotnosti 9-18 kg (ve věku 9 měsíců až 4 roky).

Kategorie II pro děti o hmotnosti 15-25 kg (ve věku 4-6 let).

Kategorie III pro děti o hmotnosti 22-36 kg (ve věku 6-12 let).

Jak vybrat autosedačku?

Autosedačka by měla být přizpůsobena nejen výšce a váze dítěte, ale také modelu našeho auta. Jak vybrat autosedačku? Je velmi důležité, aby se opěradlo opíralo o zadní sedadlo automobilu. Aby bylo sedadlo dostatečně stabilní, neměl by být mezi gaučem a sedadlem volný prostor. Vybraná sedačka musí mít také správnou velikost, aby se snadno vešla do auta.

Za pozornost stojí i to, zda je mezi sedadlem a předním sedadlem dostatek místa pro nohy dítěte. Sedačky lze instalovat pásem nebo pomocí systému ISOFIX, který umožňuje efektivní a rychlou instalaci sedačky. Než se rozhodnete, jakou autosedačku vybrat, nezapomeňte zkontrolovat, zda je vaše auto vybaveno háčky kompatibilními s ISOFIX.

Autosedačka – po směru nebo proti směru jízdy?

Při hledání dokonalé autosedačky se vyplatí věnovat pozornost tomu, jak je dítě přepravováno. Sedadla lze instalovat po směru nebo proti směru jízdy. K dispozici jsou také univerzální sedačky, které lze instalovat jak vpředu, tak vzadu, v závislosti na vašich potřebách. Stojí za to vědět, že přeprava dítěte pozpátku je mnohem bezpečnější. Pokud dítě sedí zády ke směru jízdy, v případě čelního nárazu bude na jeho tělo vyvíjena mnohem menší síla.

Věnujte pozornost materiálu sedačky

Velmi důležitou otázkou je také materiál, ze kterého je sedačka vyrobena. Měl by být odolný vůči nečistotám a snadno čistitelný. Vyplatí se dbát na to, aby se dítě v sedačce nadměrně nepotilo. Pro tento účel se vyplatí pořídit sedák čalouněný prodyšným materiálem. Můžete také použít speciální vložku, která zabrání pocení.

Pamatujte na pohodlí vašeho dítěte

Dobrá autosedačka by měla zajistit, že vaše dítě bude jezdit v pohodlné poloze. Vyplatí se věnovat pozornost tomu, zda je materiál sedáku příjemný na dotek. Velmi důležité je také to, aby sedačka měla možnost nastavení úhlu zádové opěrky, výšky hlavové opěrky, opěrky nohou a bezpečnostních pásů.

Dobrá autosedačka – kterou si vybrat?

Při hledání dokonalé autosedačky se vyplatí věnovat pozornost modelům renomovaných výrobců. Osvědčené značky obvykle kladou velký důraz na kvalitu svých výrobků, a tak si můžeme být jisti, že našemu dítěti poskytujeme maximální pohodlí a bezpečí při jízdě autem.

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *