Při koupi vozu máme několik možností, jak ho financovat. Buď ho koupíme klasickou formou, nebo můžeme zvolit také běžnou půjčku či úvěr. Oblíbenými variantami financování je ale také leasing, a to buď klasický, nebo operativní. Pojďme se společně podívat na to, čím se tyto dvě varianty liší a jaké mají výhody i nevýhody.
Klasický leasing
V tomto případě se jedná o klasickou volbu financování, kdy postupně splácíme zakoupené auto, které se po poslední splátce stane naším majetkem. Do té doby je však stále majetkem úvěrové společnosti. Součástí jednotlivých splátek tak velmi často bývá kromě povinného ručení také pojistka havarijní, v rámci které jsou hrazeny případné škody, které napácháme. Jakmile leasing končí, je už na nás, zda pojistku opět uzavřeme, nebo nikoliv.
Operativní leasing
Tato forma by se dala blíže popsat jako dlouhodobý pronájem vozu. Také sice platíme měsíční splátky, ale vůz nikdy nebude náš. Na druhou stranu máme možnost mít každých několik let auto nové, které nám leasingová společnost vždy vymění. I v tomto případě máme jistotu všech potřebných pojistek a v mnoha případech také záruky, jelikož forma operativního leasingu se týká hlavně nových, popřípadě zánovních vozů.
Pro jakou možnost se rozhodnout?
Pokud chceme vlastní auto, pouze nemáme prostředky na jeho pořízení, je určitě dobrou volbou leasing klasický. Operativní je oproti tomu lepší volbou pro podnikatele, kteří mohou mít každých několik let nové auto, a to bez toho, aby měly s jeho provozem jakékoliv starosti, nebo i další výdaje. Velmi často jsou v rámci této možnosti pořizovány třeba prestižnější manažerské vozy, ale stejně tak i vozy nákladní, nebo dodávkové, u kterých se daná investice s ohledem na provoz rozhodně může výrazně vyplatit. Navíc jsou eliminovány i případné jakékoliv starosti s následným prodejem vozu